Zagrebački vremeplovci

Provedba projekta Iz sela u kazalište nastavila se posjetom Zagrebačkom kazalištu lutaka 30. ožujka 2023. godine. Učenici IV., V. i VI. razreda s učiteljicama Ivanom Pivac Tadić i Lidijom Prša pogledali su predstavu Zagrebački vremeplovci, autorice teksta Ane Tonković Dolenčić, u režiji Krešimira Dolenčića.

Ovom se predstavom djeci školskog uzrasta, ali i svima koji se toga žele prisjetiti, nastoje približiti stoljetna nastojanja stanovnika ovoga prostora, ne samo kao školsko gradivo, nego i kao osjećaj pripadnosti gradu u kojemu živimo.

"Kad je nastao Zagreb? Kako se gradila Katedrala? Zašto su se svađali stanovnici Gradeca i Kaptola? Odakle toliko njemačkih riječi u govoru Zagrebčana? Tko su zapravo purgeri? Odgovore na ova, ali i još mnoga druga pitanja netko već zna ili se prisjeća, a netko će tek u trećem razredu osnovne škole, za ocjenu, odgovarati na njih. Zagrebački vremeplovci u tome će im pomoći, putujući mirnim i burnim trenutcima, stoljećima povijesti našega grada otkrivajući svojoj publici kako se razvijao Zagreb od prapovijesnih vremena pa sve do današnje, suvremene metropole", piše autorica teksta o predstavi Ana Tonković Dolenčić.

Nakon predstave i šetnje Zagrebom, puni dojmova, učenici su stigli kućama u poslijepodnevnim satima.

Ivana Pivac Tadić, učiteljica HJ

objavio: Branka Francuz   datum: 30. 3. 2023.